درباره بخش رقابتی سمپوزیوم

یکی از بخش‌های مهم رویداد سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی  ، معرفی برترین‌ های روابط عمومی‌های ایران در رشته‌های مختلف فعالیتی است.

دبیرخانه جشنواره برترین‌های روابط عمومی ایران ( بخش رقابتی سمپوزیوم )  با هدف ارتقاي دانش دست‌اندرکاران روابط عمومي، معرفي الگوهاي موفق، شناسايي نقاط ضعف و قوت، معرفي و شناسايي استعدادها، ايجاد رقابت سالم، تشويق و ترغيب به امر فعالیت علمی- تخصصی در روابط عمومي و نيز كمك به ارتقاي كيفي فعالیت‌های روابط عمومي در كشور ، پانزدهمین دوره جشنواره برترین‌های روابط عمومي ايران ( بخش رقابتی سمپوزیوم ) را در روز دوشنبه ۳۰ مهرماه سال جاري برگزار خواهد كرد.

لذا در صورت تمايل ، روابط عمومي دستگاه‌های اجرايي ، سازمان‌ها ، بانک‌ها ، مؤسسات و شرکت‌های دولتی و غیر دولتی و خصوصی برای شركت در اين بخش، می‌توانند بر اساس طبقه‌بندی آثار و مقررات مربوط اقدام كنند .

شاخص های ارزیابی آثار

کتابخانه ملی

در پانزدهمین دوره سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی در بخش بخش رقابتی ، به‌منظور امكان معرفي و تقدير در زمينه‌هاي مختلف ، آثار ارسالي در ۹ رشته عمومی به شرح رو برو طبقه‌بندي شده‌اند تا بررسي دقيق‌تر و علمي صورت پذيرد .

سازمان ها و موسسات می توانند با این شاخصه ها نسبت به عملکرد سازمان خود واقف  و امکان برنده شدن در این شاخصه ها را بررسی کنند .

ساختار برنامه عمل ، مقدمه و منطق برنامه، توجه به زمان‌بندی، تکیه بر نظریه‌های ارتباطی، بودجه‌ریزی مناسب، توجه به اهداف سازمان، تکیه بر پژوهش ارتباطی و نتایج آن‌ها، پیش‌بینی کاربرد ابزارها و روش‌های ارتباطی مختلف و مشخص بودن روش اثر سنجی

توجه به آموزش تخصصی همکاران، اصلاح ساختار روابط عمومی، برون‌سپاری فعالیت‌ها، افزایش اعتبارات روابط عمومی، رعایت قاعده چهارمرحله ای در فعالیت‌های روابط عمومی، ایجاد سیستم ارتباطی، جذب نیروهای متخصص، ایجاد نظام جامع و نهادهای ارتباطی درون‌سازمانی

میزان ارتباط نوآوری با فعالیت سازمان یا موسسه، میزان تأثیر خلاقیت در افزایش بهره‌وری در سازمان یا موسسه، میزان عملیاتی بودن و کاربردی بودن فعالیت خلاقانه، ایجاد و تسهیل در روند امور و کارهای قبلی، مقبولیت و مشروعیت از نگاه همگان، نو بودن و کلیشه‌ای نبودن کار، معطوف به هدف بودن فعالیت، میزان فراگیری خلاقیت، اهمیت و اعتبار و ارزش کار خلاقانه و توجه به جاذبه‌های بصری و هنری

ایجاد وب‌سایت، خبرنامه الکترونیکی، نظرسنجی الکترونیکی، ارسال پیامک، پادکست، ویدئو کنفرانس، ویدئو کست، مولتی‌مدیا، ایجاد وبلاگ سازمانی، ایجاد پورتال، خدمات و امکانات، تعداد کامنت ها، ارسال خبرنامه RSS، تعداد لینک‌های ثابت و غیرثابت و صفحه‌آرایی و لوگوی مناسب، نمایش آمار بازدیدکنندگان، نظر دادن درباره صفحات جستجو پذیری، وب ۲ و وب ۳ و بروز بودن، سبک نوشتاری و ادبیات

بروشور، فیلم و CD، نمایشگاه، اعلامیه خبری، کتاب و گزارش عملکرد، نشریه برون‌سازمانی، نشریه درون‌سازمانی، آگهی / رپرتاژ آگهی، بیلبورد، پوستر، تور بازدید و آشنایی با فعالیت‌ها و تیزر

اختصاص فضای مناسب فیزیکی برای ارباب‌رجوع، راهنمایی مناسب مراجعان، پاسخگویی نظام‌مند و سریع به نامه‌های مردمی، نظرسنجی از مراجعان، تقدیر از همکاران پاسخگو و همراه با مراجعان، ایجاد امکانات پاسخگویی اینترنتی به مردم

تعامل رسانه‌ای مناسب با رسانه‌ها، تکریم خبرنگاران، استفاده از قابلیت‌های رسانه‌های متعدد، رعایت قواعد علمی در تنظیم خبر، گزارش مطبوعاتی و مقاله مطبوعاتی، تنظیم و ارسال قالب‌های تحلیلی به رسانه‌ها، نگاه جامع به قابلیت‌های رسانه‌ای موجود و بهره‌برداری از آن‌ها بر اساس اولویت‌بندی، داشتن تحلیل رسانه‌ای، تقویم و راهبرد و خط‌مشی رسانه‌ای.

استفاده از ابزارها و روش‌های متنوع و مختلف در آگاه‌سازی و تلاش برای ایجاد عقیده و رفتار خاص، مطالعه دیدگاه‌های مخاطبان هدف برای تنظیم راهبرد، تغییر نگرش و رفتار، تأثیرگذاری رسانه‌های کاربردی برای فرهنگ‌سازی، استمرار و تکرار مناسب اطلاع‌رسانی

رعایت ساختار گزارش پژوهشی، نمونه‌گیری آماری، توصیف و تحلیل مناسب داده‌ها، روش‌شناسی مشخص، استنباط آماری، ارائه راهکار

مقررات بخش رقابتی ( جشنواره )

۱  آثار ارسالي روابط عمومي‌ها بايد بر اساس ملاك‌ها و شاخص‌هاي مندرج در فراخوان و به‌صورت تفکیک‌شده براي هر يك از بخش‌ها باشد.

۲ در اين دوره از جشنواره ، آثاري موردبررسی قرار می‌گیرند كه از اول مهرماه سال ۱۳۹۶ تا دهم مهرماه سال ۱۳۹۷ تولیدشده باشند.

۳ روابط عمومي وزارتخانه‌ ها، سازمان‌ها و ارگان‌ها براي شهريه ثبت‌نام و ارزیابی حداكثر دو اثر در هر رشته، بايد مبلغ ۵۰۰ هزار تومان به حساب دبیرخانه جشنواره واريز كنند.

۴ به ‌منظور ايجاد ارتباط مؤثر، همچنين رفع نقايص احتمالي آثار ارسالي، روابط عمومي‌ها بايد يك نفر را به‌عنوان نماينده تام‌الاختيار به دبيرخانه معرفي كنند.

۵ لازم است همراه آثار ارسالي، برگ درخواست شركت در جشنواره تكميل و ارسال شود.

۶ مهلت ارسال آثار حداكثر تا دهم مهرماه سال ۱۳۹۷ خواهد بود، لیکن ارسال آثار از هم‌ اینک امکان‌پذیر است.

۷- دفاتر روابط عمومي وزارتخانه ‌ها، سازمان‌ ها، شرکت ‌ها و ساير نهاد ها و ارگان‌ ها و متقاضيان شرکت در جشنواره لازم است مدارك و آثار خود را به نشاني دبيرخانه جشنواره ارسال كرده و رسيد تحويل مدارك را دريافت كنند.

بخش رقابتی

تبصره (۱): روابط عمومی‌ها، بايد حواله بانكي را نيز همراه با مدارك ارائه كنند.

تبصره (۲): لطفاً در هر زمينه، بيش از دو اثر ارسال نشود.

تبصره (۳): آثار ارسالي عودت داده نمي‌شود.

تبصره (۴): شهریه استان‌های درحال‌توسعه با هماهنگی قبلی ۴۵۰ هزار تومان خواهد بود.

 

جوايز و نشان‌های تقدير بخش رقابتی

عنوان برگزيده

نحوه تقدير

مدير ارتباط گستر

لوح سپاس

روابط عمومي برتر

لوح سپاس/تنديس/سکه ربع بهار آزادی

نشان افكار عمومي (خط کش طلایی)

نشان لوح سپاس+یک سکه تمام بهار

نشان فرهنگ

نشان لوح سپاس

نشان اخلاق

نشان لوح سپاس

نشان خلاقیت

نشان لوح سپاس

نشان مسئولیت اجتماعی

نشان لوح سپاس

كارشناس برتر روابط عمومي

لوح سپاس + تنديس/يك جایزه

مدیر برتر روابط عمومی

لوح سپاس+ تندیس+ یک سکه نیم بهار آزادی

تندیس بخش رقابتی سمپوزیوم

نشان افکار عمومی به نهادی اعطاء می‌شود که حداقل ۱۰ پروژه افکار سنجی را در طول سال اجرا کرده و به طرق مختلف بر کاربرد نتایج آن‌ها تأکید می‌ورزد.